Testhőmérsékletének mérése: A macska testhőmérsékletét a végbélbe óvatosan bevezetett hőmérővel lehet megmérni. Bármilyen emberi hőmérőt használhatunk (higanyos, digitális). A hőmérőn jelzett ideig mindedképpen tartsuk azt a végbélben.Be lehet kenni valamilyen sikosító anyaggal ( olaj, zsír...). Az egészséges macska testhőmérséklete: 38,5-39,0°C között van,de egyes macskáknál akár 39,3°C - ig normális lehet. Hőemelkedés a 39,3°C értéket csak néhány tizedfokkal haladja meg, akkor. Efölött mindenképpen lázas állapotról van szó. Legjobb ha a műveletet nem egyedül végezzük, hanem valamelyik családtagunk segít megfogni a cicát. Karmolás esetén testét próbáljuk meg törölközőbe csavarni.
Lázcsillapítás házilag: Tudni kell, hogy a macskák számára az emberi lázcsillapítók legtöbbje mérgező. Jobb, ha nem adunk saját elhatározásunkból semmit. Lehet adni pl. Ketofen 5 mg-os tablettát. A lázcsillapító beadása után 30-40 perccel legtöbb esteben feltűnően javul az állapota, félénkül, esetleg hajlandó enni, inni, néha még játszani is. A javulás mindaddig átmenetinek kell tekinteni, amíg ki nem derül annak valós oka!
Egyéb gyógyszerek a házipatikában: Mi legyen tehát mégis készenlétben? Láz- és hányáscsillapító, hasmenés elleni szerek, valamilyen fertőtlenítőszer, kötözőanyagok, és egy lázmérő.ha kéznél van egy ún. kullancskiszedő kanál is hasznos lehet. valamilyen idült betegség miatt folyamatosan kell a gyógyszereket adni a cicánknak, akkor mindenképpen tartsunk otthon mindig annyi tartalékot, amennyivel egy-egy hétig, többnapos ünnepen is biztosítani tudjuk cicánknak. A cica kezelésére szolgáló gyógyszereket tartsuk a mieinktől elzárt helyen. A ritkábban használtakra célszerű ráírni, hogy mire valók.
A gyógyszerbeadás trükkjei: A tablettát célszerű valamilyen ennivalóba beletenni. Igen ám, de mi van akkor, ha az állat nem hajlandó megenni? Macska esetében ez igen gyakori, mert csodálatos érzékkel szúrják ki a gyógyszerrel preparált ennivalót. A beadandó gyógyszert törjük porrá, és keverjük azt össze egy kevés ragacsos étellel ( májkrém,tejföl,krémtúró) ű, de végszükség esetén méz vagy lekvár is megteszi. A gyógyszeres krémet ujjunkkal kenjük a cica orra alá, arra a függőleges barázdára, ami a cica szája és orra között van. A cica ezt majd onnan lenyalja. De kenhetjük a lábára is ahonnan szintén lenyalja majd.
Vérzéscsillapítás: A balestek, sérülések gyakran vérzéssel járnak. A legjobb megoldás, ha a vérzést megpróbáljuk valamilyen erre alkalmas anyaggal tamponálni.rre megfelelő lehet egy tiszta törülköző vagy más rongydarab, amivel odaszoríthatjuk a vérző területre.Végtagok sérülése esetén készíthetünk nyomókötést nagyobb adag vattából és gézlapból. A kötést a vérző területre helyezzük, és közepesen szorosan rögzítjük.Nagyon lüktető, artériás vérzésnél próbálkozhatunk a vérzés feletti leszorítással, lekötéssel. Ne feletkezzünk meg a cica biztonságos rögzítéséről.
A beteg macska szállítása: A legbiztonságosabb a macskaszállító dobozban állatorvoshoz vinni, de ha nincsen kéznél, akkor megteszi egy sportszatyor vagy kosár is. A beteg macska viselkedése kiszámíthatatlan, főleg akkor, hafájdalmai is vannak, ezért nagyon óvatosan, ám mégis határozottan fogjuk meg. Célszerű alányúlni, és úgy megemelni.
Elsősegély balesetnél, sérülésnél: A baleset kiváltotta izgaol hatására vagy a fájdalom miatt még meg is haraphat minket saját cicánk vagy megkarmolhat, bármennyire is jólnevelt. A cica fejére és lábaira különös gonddal kell ügyelni, illetve figyelni. A nyakának bőrét fogja meg valaki, erősen megmarkolva. Törülközőbe is tekerhetjük, így a karmolás veszélye csökkenthető. ha jelentős vérzést észlelünk, a vérzéscsillapításnál leírtak szerint próbáljuk meg csillapítani a vérzést. Ha az állat elvesztette az eszméletét, húzzuk ki a nyelvét, és igyekezzünk minden anyagot eltávolítani a szájából. Figyeljük meg a légzését. ha nem észlelünk légvételeket, fektessük az oldalára és percenként 8-10 alkalommal a mellkasára helyezett tenyerünkkel próbáljuk meg lélegeztetni. Hívjunk segítséget!! |