A macskafajták az oroszlán kivételével egyedül élnek. Csak a párzási idő hozza őket közel egymáshoz. Az utódokat az anyamacska neveli fel.
Még a lakás védett környezetében is képesek a macskák egymással kommunikálni.
A macskák közötti beszéd főként afféle „maradj távol” mottóra épült üzenet, amelyet az ember számára megfejthetetlen szagjelzések továbbítanak.
A macska hangulatáról nagyon sokat elárulnak a fülei, amelyek 180°-kal elfordíthatók, akár külön-külön is.
Egy boldog, békés macska lazán előretartja a füleit és nyugodtan figyel. Egy mérges macska hátraszegi a füleit. Ha zsákmányra les, hegyezi a füleit és kissé előrehajtja. Az a macska, amelyik védekezőállásban van, szorosan a fejéhez simítja többek között azért, hogy védje őket harc közben.
Testbeszéd
A macskák a tekintetükkel kemény harcot vívnak meg. Minden macska próbálja ilyenkor fenyegető tekintetével legyőzni a másikat, és a saját akaratát rákényszeríteni.
A macskák néha üres tekintettel, révetegen néznek a világba. Ilyenkor azzal vannak elfoglalva, hogy a látókörükbe kerülő rengeteg információt feldolgozzák.
Ha elengedik magukat, félig lehunyják a szemük, és álmosan pislognak egyet – megnyugtató gesztus gyanánt.
Bajusz
A bajusz állása is mond valamit a macska állapotáról. Éppúgy, mint a füleket, ezt is előrehajtja, ha valamit érdekesnek talál. Ha úgy érzi veszély leselkedik rá, megpróbálja összehúzni magát, hogy elkerülje az összetűzés. Ekkor a bajuszát is az arcához simítja.
Farokjelzések
A macskát nemcsak az egyensúlyozásban segíti a farka, változó pózban más-más mondandót közöl vele.
Köszönés gyanánt függőlegesen felemeli. Ha jobbra-balra erősen csapkodja, valószínűleg idegen hatolt éppen a területére. Ha fél vagy izgatott, még fel is borzolja a szőrét, így kétszer akkorának tűnő nagysággal tekintélyt parancsol magának.
Testtartás
Már azzal, hogy másik testtartást vesz fel vagy szőrét borzolja, sokkal nagyobbnak látszik, mint amilyen valójában. Ha veszélyben érzi magát, vagy megkísérli a lehető legkisebbnek és észrevétlennek tüntetni magát, vagy blöfföl: ekkor szabályosan felborzolja a szőrét, hogy ellenfele nagyságával hatást gyakoroljon.
Ahhoz hogy kisebbnek tűnjön, lelapul, füleit és bajszát a fejéhez szorítja. Elriasztásul ívben meghajlítja a hátát, teljesen felborzolja a bundáját.
Szagjelzések
A szaglás a macska legfejlettebb érzéke, élete minden területén fontos szerepet tölt be.
A szagok a macskák közötti kommunikáció lényegi elemei.
Ha a nőstény tüzel, jelezni kell a közelben lévő kandúroknak párzási készségét. Ennek a legegyszerűbb módja a hangos nyávogás, amely a legközelebb lévő kandúrt értesíti. Ezt „hívásnak” is nevezik.
A szagjelzésekkel ezt teszi. Ezek jelzik a nemét, szexuális készültségét, testi állapotát, azt, hogy mikor járt arra és még sok egyebet.
Legkomolyabb formái: a vizeletfröcskölés. Emellett a test vagy a fej tárgyakhoz dörgölésével számunkra nem érzékelhető szagjeleket helyez el. A tárgyakon bútorok karmolása közben a talppárnák izzadságmirigyeiből kiváló izzadság is szagjelzést eredményez.
Hangjelzések
A macskák különféle hangjelekkel is szoktak kommunikálni egymással. A csapatokban élő macskák dorombolnak, amikor egymást mosdatják. Hangskálájuk felső terjedelmét akkor használják, amikor párzáshoz „hívnak”(ezt nevezik annak a hangadásnak, amikor egy nőstény a kandúrt hívja)
A kutatók mintegy 16 különböző hangmintát találtak a macskáknál.
|