Más állatokhoz:
A kutya és a macska között lévő "ősi ellenségeskedés" csak a "nyelvi", kommunikációs nehézségnek tudható be. Például a kutya baráti hangulatban a farkát csóválja, macskánál ez a feszült figyelem jele, de jelenthet ingerültséget és agresszivitást is. A kutyák már az első találkozáskor alaposan végigszaglásszák egymást, a macskáknál ez lényegesen lassabban játszódik le. Ha a kutya felemeli a mancsát, akkor játszani akar, a macskánál ez a támadás jele, esetleg még fújnak is közben. Ha a kutya és a macska is fiatalon kerülnek össze, akkor gyorsan megtanulják egymás nyelvét, így békességben, sőt barátságban élhetnek.
Nyulak, tengerimalacok könnyen összeszoktathatók a kismacskával, de csak akkor hagyjuk őket egyedül a lakásban, ha már bebizonyosodott, hogy a nyúl és a tengerimalac meg tudja védeni magát.
Aranyhörcsögöt, kismadarat, gyíkot, teknőcöt, békát, halat ne akarjunk összeszoktatni a macskával, nem fog sikerülni, inkább takarjuk le az akváriumot és a terráriumot, a madarat pedig ne engedjük ki a kalitkából.
Autóhoz és pórázhoz
A macskát kiskorától kezdve szoktassuk hozzá az autózáshoz, először csak kisebb utakra vigyük magunkkal. A macskát mindig szállítókosárban utaztassuk. Ha lehet, akkor a vezetőn kívül legyen még valaki az autóban és beszéljen a cicához, próbálja megnyugtatni. Ne hagyjuk a macskát egyedül a kocsiban.
Rövid utakra célszerű a póráz, amelyhez körülbelül 3 hónapos korban szoktathatjuk hozzá az állatot. A macska pórázát ne nyakörvhöz, hanem hámhoz csatoljuk. Ne legyünk türelmetlenek és ne ráncigáljuk a pórázt, ne feledjük, nem kutyát sétáltatunk. |